מהו ויטמין B12 וכיצד הוא נספג בגופנו? על אילו תהליכים הוא אחראי ומדוע וא נחשב לויטמין הכי חשוב למוח? כל התשובות בכתבה

ויטמין B12 חיוני מאוד לגוף האדם, אולם דווקא הוא לא מיוצר כלל בגוף. מהערכות שונות עולה כי כ-90% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלים בשלב מסוים בחייהם ממחסור בוויטמין B12.
בחנויות מוצעים מגוון תוספי B12, אז איך בוחרים את התוסף היעיל ביותר?


מתקדמים לדור החדש של ויטמין B12
טבליות B12 מיוצרות מאבקה ועוברות עיבוד, שכולל דחיסה של האבקה ותוספת חומרים סינטטיים המיועדים לדילול, ליכוד וציפוי הטבליה, אשר משפיעים על תהליך ספיגת הויטמין בגוף.
תוסף B12 נוזלי שאינו עובר תהליכי עיבוד אלו ואינו מכיל חומרים מיותרים שפוגעים ביעילות ספיגתו, נספג מהר יותר אל מחזור הדם.
כמו כן, ישנם שני סוגים עיקריים של תוספי B12: המלאכותי והטבעי: ציאנוקובלמין ומתילקובלמין.
מרבית תוספי ה-B12 מכילים נגזרת סינטטית בשם Cyano-cobalamin. המילה “cyano” מתייחסת לרכיב הציאניד הנוכח בתוסף. כחלק מתהליך פינוי הרעלים, הכבד צריך לנטרל אותו ולהפרישו בשתן עקב רעילותו.
בנוסף, לאחר הפרדת מולקולת הציאניד מהויטמין, על הגוף להפוך את הויטמין לפעיל וזמין ביולוגית באמצעות תהליך 'מתילציה' – בו מתווספת לויטמין קבוצת מתיל (מולקולה שמורכבת מאטום פחמן ו-3 אטומי מימן, אשר משתתפת בתהליכים רבים בתאים), כלומר הגוף עצמו צריך לייצר B12 מסוג מתיל-קובלמין מתוסף הציאנו-קובלמין.

לעומת זאת, תוסף B12 מסוג מתיל–קובלמין מהווה גרסה טבעית, פעילה וזמינה ביולוגית של הויטמין, ללא צורך בתהליך מקדים של ניקוי רעלים ומתילציה.
B12 בצורתו הפעילה בגוף (מתילקובלמין), במלים אחרות - B12 ממקור טבעי - אינו מבזבז קבוצות מתיל חיוניות מהמאגרים שבגוף, זמינותו הביולוגית גבוהה והוא נספג במהירות אל מחזור הדם, הוא אינו מצריך תהליכי המרה ולא מותיר חומרים רעילים לפינוי.
 
B12 MAX ACTIVE

חברת אקוסאפ היא החברה הראשונה שהביאה לישראל ויטמיןB12  ממקור טבעי ובזמינות ביולוגית מוכחת, ומאז היא נחשבת לחלוצה בתחום תוספי התזונה, ומשווקת תוספים מהאיכותיים ביותר בישראל.
יתרונותיו של B12 MAX ACTIVE:

  • זמינותו הביולוגית גבוהה מאוד וספיגתו מהירה במיוחד.
  • בשילוב חומצה פולית ממקור טבעי.
  • אינו מכיל אלרגניים, חומרים משמרים, סוכר וממתיקים מלאכותיים.
  • מתאים לצמחונים ולטבעונים.
  • התוסף טעים (בטעם פטל), הוא נוח וקל לשימוש לילדים ולמבוגרים.
  • ניתן להשיג אותו על המדפים בבתי טבע ובבתי מרקחת או להזמין במשלוח עד הבית.
  • באתר החברה (www.ecosupp.co.il) מוצגים מחקרים רבים על B12 ויתרונות הנגזרת הטבעית.
 
למען הסר ספק, התוכן במאמר זה בעל אופי של סקירה כללית בלבד, והמידע בו אינו התוויתי, אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת ואינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה, הוראה או עצה לשימוש, לשינוי או להורדה של תרופה כלשהי, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר. נשים בהיריון, מניקות, ילדים ואנשים והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.