יותר ויותר ישראלים סובלים ממחסור בוויטמין D ונזקקים להשלימו באמצעות תוסף תזונה. כל מה שחשוב לדעת לפני קניית ויטמין D

המחסור בוויטמין D הוא אחד מהחוסרים התזונתיים האופייניים ביותר למאה ה-21. אורח החיים המודרני - שבו ממעטים להיחשף לשמש, שוהים שעות ארוכות במשרד ומשתמשים בתכשירי הגנה – מגביר את המחסור בוויטמין.
ויטמין D מקושר למצבים בריאותיים רבים והוא נמצא כחיוני למגוון רחב של מערכות בגוף.


מה שרבים לא יודעים הוא שוויטמין D הוא למעשה סוג של הורמון, המיוצר בגוף בעיקר באמצעות החשיפה לקרני השמש, אשר סוגי המזונות שמכילים אותו מעטים מאוד (וזאת בשונה מוויטמינים רגילים שמקורם במזון ואינם מיוצרים כלל בגוף). בשל כך, החיים המערביים והחשש המוצדק מסרטן העור, מגבירים את המחסור בוויטמין D. בנסיבות הללו, יותר ויותר אנשי מקצוע ממליצים ליטול את הוויטמין באמצעות תוסף תזונה.
מה התחדש בתחום תוספי ויטמין D?
בטבע ישנם שני סוגי ויטמין D: ויטמין D2 וויטמין D3. יעילותו של ויטמין D3 גבוהה משמעותית מזו של D2. ויטמין D3 מיוצר בעור באופן טבעי כתוצאה מחשיפה לקרני השמש, בעוד D2 מיוצר בעיקר בפטריות, והוא אינו פעיל בגוף האדם ולכן כדי להיות אפקטיבי הוא צריך לעבור המרה לצורתו הפעילה. כמו כן, ויטמין D2 מתפנה מהגוף במהירות יחסית לאחר ספיגתו.
בענף התוספים מיוצרים תוספי ויטמין D משני הסוגים. עבור רבים העדיפות היא לבחירת מוצרים ממקור טבעי, שאינם צריכים לעבור תהליכי המרה לחומר הפעיל.
תוספי ויטמין D2 מיוצרים באופן מלאכותי ועליהם לעבור בגוף תהליך שיהפוך אותם לזמינים לניצול על ידי הגוף, ולכן רבים נמנעים מליטול תוספים אלו בשל חסרונותיהם.
לעומת זאת ויטמין D3 מופק בעיקר ממקורות טבעיים. במשך שנים ארוכות יוצרו תוספי ויטמין D3 מן החי, בעיקר מצמר כבשים או מכבד דגים. החידוש בתחום שפותח בשנים האחרונות, מאפשר כיום לייצר ויטמין D3 טבעי, איכותי ובזמינות גבוהה ממקור צמחי - מחזזית. זוהי חדשה משמחת מאוד עבור רבים שמעדיפים תוספי תזונה טבעיים, ובמיוחד עבור צמחונים וטבעונים שנמנעו עד כה מנטילת ויטמין D3.
 
הטכנולוגיה הליפוזומלית ועדכון המינונים
תוספי ויטמין D3 חדשניים אף מבוססים על הטכנולוגיה הליפוזומלית המתקדמת, אשר מגדילה משמעותית את הזמינות הביולוגית של החומר הפעיל של הוויטמין בגוף. באמצעות טכנולוגיה זו, הוויטמין נישא בתוך בועיות שמשמשות כמערכת הובלה מיקרוסקופית השומרת עליו מפני פירוק מוקדם, מובילה אותו בקלות לאורך מערכת העיכול ומשפרת את ספיגתו אל מחזור הדם.
בשנים האחרונות ממליצים חוקרים רבים להעלות את מינון הוויטמין. במחקרים עדכניים רבים מומלץ מינון יומי של 1,000 עד 2,000 יחידות בין-לאומיות (יחב"ל) ויטמין D מדי יום, ואף גבוה מכך, בהתאם לרמת המחסור. רבים מהתוספים מציעים מנות של 400 יחב"ל, אך תוספים מתקדמים יותר מותאמים למנה של 1,000 יחב"ל.
 
ויטמין D3 של אקוסאפ
ויטמין D3 של אקוסאפ מיוצר בשיטות העדכניות ביותר, הוא מגיע בנוזל ומבוסס על הטכנולוגיה הליפוזומלית לצורך הגברת הספיגה והזמינות הביולוגית של הוויטמין. זהו ויטמין 3D היחיד בישראל שמופק ממקור טבעי וצמחי, ולכן מתאים גם לצמחונים ולטבעונים. כל מנה מכילה 1,000 יחב"ל של הוויטמין בטעם לימון-ליים טעים וקל לנטילה, למבוגרים ולילדים. מוצרי אקוסאפ משווקים ברשתות המובחרות, בבתי מרקחת ובבתי טבע או בהזמנת משלוח עד הבית.
 
למען הסר ספק, התוכן במאמר זה הוא בעל אופי של סקירה כללית בלבד, והמידע בו אינו התוויתי, הוא לא מהווה המלצה רפואית מוסמכת והוא לא מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה, הוראה או עצה לשימוש, לשינוי או להורדה של תרופה כלשהי, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר. נשים בהיריון, מניקות, ילדים ואנשים הנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.